Ciśnieniomierz – jak wybrać?

Nieprawidłowe ciśnienie krwi to objaw wielu chorób. Z tego powodu warto posiadać ciśnieniomierz w domu. Jaki wybrać aparat? Czym kierować się przy kupnie?

Aparaty zegarowe (sprężynowe)

Tego typu urządzenia wykorzystują tzw. mechanizm aneroidowy, który zmienia wartość ciśnienia w mankiecie osoby diagnozowanej. Dzięki temu możliwe jest wykonanie odpowiednich pomiarów. Zwykle tego typu ciśnieniomierze są używane przez lekarzy, ponieważ aparaty nie ważą dużo, a dają precyzyjne wyniki.

Aparaty elektroniczne

Najczęściej tego typu urządzenia są w pełni automatyczne. To ich duża zaleta. Zwykle stosuje się je w domu, ponieważ łatwo ich używać. Występują w kilku wersjach. Są dostępne aparaty na nadgarstki i na ramię (te drugie są półautomatyczne).

Ciśnieniomierze rtęciowe

Reprezentują dawne sposoby mierzenia ciśnienia. W ten sposób lekarze sprawdzali ciśnienie krwi u schyłku XIX wieku. Rtęć pozwala na równoważenie ciśnienia w mankiecie. Dużą zaletą tego typu urządzeń jest ich precyzyjność.

Jakie urządzenia są najlepsze?

Jeżeli zależy ci na dokładności pomiaru, najlepsze będą ciśnieniomierze naramienne (tętnica w ramieniu zwiększa dokładność odczytywanych wartości). Ma to duże znaczenie dla osób starszych.

W przypadku, gdy konieczne jest regularne wykonywanie pomiarów, zaleca się zakup urządzeń z pamięcią. Dzięki temu łatwo będzie można kompletować wszystkie wyniki. Aparaty tego rodzaju zapisują nie tylko sam pomiar, ale także dane dotyczące daty i czasu wykonania pomiaru.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *